Ranking najzdrowszych diet 2022 - DietLove - catering dietetyczny

Od jedenastu lat niezmiennie magazyn US News&World Report wraz z początkiem stycznia publikuje ranking najlepszych diet na dany rok. Warto spojrzeć na poniższe zestawienie jako na modele, którymi można się inspirować, komponując swoje menu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć zalecenia ze wszystkich modeli z rankingu i stworzyć swój własny, spersonalizowany sposób żywienia. W cateringu DietLove luty będzie poświęcony diecie, która zajęła pierwsze miejsce. Jeśli jesteście ciekawi, jaka to dieta, to zapraszamy do poniższej lektury. 

Wybierając najzdrowsze diety na dany rok eksperci z dziedziny żywienia, oceniają poszczególne modele, biorąc pod uwagę poniższe kryteria:

 1. Łatwość zastosowania się do zasad diety
 2. Prawdopodobieństwo osiągnięcia krótkoterminowej utraty masy ciała (w ciągu pierwszych 12 miesięcy)
 3. Prawdopodobieństwo długotrwałego utrzymania utraty masy ciała (przez okres co najmniej dwóch lat)
 4. Kompletność pod względem wartości odżywczej
 5. Bezpieczeństwo stosowania diety
 6. Możliwość wykorzystania w zapobieganiu oraz terapii cukrzycy
 7. Możliwość wykorzystania w zapobieganiu oraz terapii chorób sercowo-naczyniowych

Tytuł najlepszej diety zdobyła dieta śródziemnomorska, która została uznana przez UNESCO za niematerialne to dziedzictwo kulturowe.

Dietę  typową dla basenu Morza Śródziemnego można zastosować także w naszej szerokości geograficznej, korzystając z sezonowych produktów. Bazę jadłospisu powinny stanowić:

 • warzywa w różnych kolorach
 • pełnoziarniste produkty zbożowe (chleb razowy/żytni/orkiszowy, makaron pełnoziarnisty/orkiszowy, ryż brązowy, kasze)
 • chude źródła białka (ryby i owoce morza w ilości około 2-3 porcji/tydz., jaja, sery białe, mięso drobiowe)
 • oliwa z oliwek (cenne źródło witaminy E)
 • orzechy

Piramida żywieniowa diety śródziemnomorskiej to nie tylko zbiór produktów spożywczych, które warto jeść, ale także zwrócenie uwagi na ważność aktywności fizycznej, umysłowej, odpoczynku oraz utrzymywania relacji z bliskimi (celebrowanie posiłków, życie towarzyskie). Wyniki badań nad dietą śródziemnomorską wskazują, że jest ona najlepsza jeżeli chodzi o zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i pomaga tym samym w wydłużeniu życia.

Drugie miejsce ex aequo zajęły dieta DASH i dieta fleksitariańska. 

Dieta DASH pierwotnie została skonstruowana w celu zapobiegania występowania nadciśnienia tętniczego. Podobnie jak dieta śródziemnomorska, dieta DASH bazuje na codziennym spożywaniu warzyw, owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych, orzechów, chudych produktów białkowych (mięso drobiowe, ryby). Należy pamiętać o ograniczeniu spożycia:

 • czerwonego mięsa
 • słodyczy
 • produktów przetworzonych bogatych w sól i cukier
 • słodzonych napojów 

Istotą diety DASH jest dostarczenie błonnika pokarmowego i minerałów np. potasu, wapnia czy magnezu, zaś ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych. 

Zastosowanie diety DASH daje korzyści zdrowotne w postaci zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi już po 2 tyg. stosowania [3].

Dieta fleksitariańska ostatnimi czasy zyskuje sporą popularność. Nazywana jest elastycznym wegetarianizmem. Polega przede wszystkim na stopniowym ograniczaniu spożycia mięsa. Ważne jest to, aby produkty mięsne zastępować roślinnymi źródłami białka takimi jak:

 • rośliny strączkowe (fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, soja, w tym tofu)
 • jaja
 • produkty nabiałowe (serek wiejski, twaróg)
 • dopuszczalne są także ryby 

Nie jest to dieta restrykcyjna, zatem warto rozważyć jej stosowanie celem zredukowania spożycia czerwonego mięsa. 

Zachęcamy do spróbowania jak smakuje zwycięska dieta na talerzu zamawiając zestaw na najbliższy miesiąc w cateringu DietLove. 

 

[1] https://ich.unesco.org/en/RL/mediterranean-diet-00884

[2] https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall

[3] Appel L.J. i wsp.: A Clinical Trial of the Effects of Dietary Patterns on Blood Pressure. New Engl. J.Med.. 1997, 336; 1117-24,